2011 - 2012 Inland Empire Event Schedule & Entry Forms

Adobe Acrobat or Acrobat Reader is required to view entry forms.



GET ACROBAT READER


Click on a month below for Event Information.

SEPTEMBER 2011 MARCH 2012
OCTOBER 2011 APRIL 2012
NOVEMBER 2011 MAY 2012
DECEMBER 2011 JUNE 2012
JANUARY 2012 JULY 2012
FEBUARY 2012 AUGUST 2012
Back to Main Page

Entry forms in .pdf format.
Please be patient. Files in .pdf format may take a few minutes to download.

SEPTEMBER 2011
SCHEDULE RESULTS

Sep 25-
Nov 6


Early
Deadline

Sep 9

Late
Deadline

Sep 14

(Sundays) Early Fall Basketball League
Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
OCTOBER 2011
SCHEDULE RESULTS

Oct 22 -
Dec 10


Early
Deadline

Sep 30

Late
Deadline

Oct 5

(Saturdays) Fall Basketball League
Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Yakima Valley / Tri Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Oct 23

Deadline
Oct 13

Whitworth University's Annual Youth Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Jase Wambold
509-777-4415
jwambold@whitworth.edu
entry
ENTRY
FORM

Oct 28-29

Deadline
Oct 10

Jump The Gun Jamboree
Boys & Girls: 4th 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Oct 29-Dec 10

Deadline
Oct 7

Columbia Basin AAU Youth Basketball League
Boys: 3rd 6th Grade
Girls: 3rd 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Javier Loera
509-750-1624

Tom Karstetter
509-771-0695
entry
ENTRY
FORM

Oct 30

Deadline
Oct 14

The Eagle Classic Jamboree
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Eastern WA University, Cheney, WA

Sam Boynton
207-446-6102
ewubasketballcamp@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Oct 30

Deadline
Oct 10

Four Lakes Youth Basketball Jamboree
Boys & Girls: 7th - 8th Grade

Where: Medical Lake, WA

Ryan Fitzgerald
509-768-6179
rfitzgerald@cheneysd.org
NOVEMBER 2011
entry
ENTRY
FORM

Nov 4-6

Deadline
Oct 31

2nd Annual Bomber Bash
Boys: 2nd - 8th grade

Where: Richland, WA

Nat Cowell
Admin@tcbombsquad.com

Tournament Schedule
entry
ENTRY
FORM

Nov 4-6

Early
Deadline

Oct 21

Late
Deadline

Oct 28

Central Washington HD Season Tip Off
Boys & Girls: 2nd 12th Grade

Where: Yakima, WA

Heather Shurtleff
509-480-2191 / 509-494-1520
hshurtleff@firstam.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 5

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM

Nov 5-6

Deadline
Oct 10

Boo Ball Fall Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Spokane AAU Basketball
509-624-2414
SCHEDULE RESULTS

Nov 11

Early
Deadline

Oct 28

Late
Deadline

Nov 2

5th Annual Veteran's Day Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Nov 11-13

Deadline
Nov 1

16th Annual Veteran's Weekend AAU Basketball Tournament
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Ron Stone
509-663-0185
509-670-1810
ronstone@frontier.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 11-13

Deadline
Nov 1

2nd Annual Tri City Future Tip Off Classic
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
tricityfuture@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 12-13

Deadline
Nov 1

Whitman Basketball Fall Shootout
Girls: 5th 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Jessica Cox
509-527-5418
COXJL@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Nov 12-13

Deadline
Nov 4

Whitman Basketball Autumn Invitational
Boys: 3rd - 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Bryce Douglas
509-527-5212
douglabb@whitman.edu
SCHEDULE RESULTS

Nov 19-20

Deadline
Nov 11

Autumn Kickoff Classic
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
Larry.Usher@hermiston.k12.or.us
SCHEDULE RESULTS

Nov 25-27

Early
Deadline

Nov 11

Late
Deadline

Nov 16

17th Annual Thanksgiving Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Nov 25-27

Deadline

Nov 14

10th Annual Thanksgiving Turkey Shoot Tournament
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 26-27

Deadline

Nov 14

10th Annual Thanksgiving Turkey Shoot Tournament
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 26-27

Deadline

Nov 21

Pendleton Classic Basketball Tournament
Boys: 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
DECEMBER 2011      
entry
ENTRY
FORM

Dec 3

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM

Dec 2-4

Deadline
Nov 25

3rd Annual Tri City Future Classic
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
tricityfuture@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS

Dec 9-11

Deadline
Nov 21

Santa Hoop Classic
Boys & Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
recreation@cwu.edu
SCHEDULE RESULTS

Dec 10-11

14th Annual Hanford Holiday Hoopfest
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Richland, WA

Mike DePeel
509-967-3541
miracle55@clearwire.net
entry
ENTRY
FORM

Dec 10-11

Deadline
Dec 3

Hermiston Holiday Hoops Classic
Boys & Girls: 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
drivesports.usher@gmail.com
SCHEDULE RESULTS

Dec 16 - 18

Early
Deadline

Dec 2

Late
Deadline

Dec 7

9th Annual Bring Your Game Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Dec 16-18

Deadline
Dec 2

December Lake City Shootout
Boys: 7th & 8th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID

Adam Rouse
208-769-2250
arouse@cdaid.org
entry
ENTRY
FORM

Dec 17-18

Deadline
Dec 10

Santa Slammeer
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Bryce Douglas
509-527-5212
douglabb@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Dec 17-18

Deadline
Nov 21

Whitman Basketball Holiday Invitational
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
(509) 624-2414
giff@spokanehoopfest.net
JANUARY 2012 
SCHEDULE RESULTS

Jan 6 - 8

Early
Deadline

Dec 23

Late
Deadline

Dec 30

14th Annual Yakima Valley Invitational
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 6 - 8

Deadline

Dec 29

10th Annual Desert Hoop Classic
Boys & Girls: 5th, 6th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
entry
ENTRY
FORM

Jan 6 - 8

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM

Jan 13 - 15

Deadline

Jan 5

15th Annual Clash at the Border
Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Pat Kennedy
800-863-9358
541-276-6569
pkennedy@oregontrail.net
SCHEDULE RESULTS

Jan 14 - 16

Early
Deadline

Jan 2

Late
Deadline

Jan 6

21st Annual Martin Luther King Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 20-22

Deadline

Jan 13

24th Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Invitational
Boys: 4th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Jessica Van Lith
509-670-6555
cvanlith@nwi.net
entry
ENTRY
FORM

Jan 20-22

Deadline

10 Days Before Tournament

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brooke Cushman
hone: (208) 792-2675
Fax: (208) 792-2731
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Jan 20-22

Deadline

Jan 13

15th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Boys: 2nd 6th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS

Jan 21 -
Mar 3


Early
Deadline

Jan 2

Late
Deadline

Jan 6

Winter League
Boys & Girls: 1st - 8th Grade

Where: Yakima Valley/Tri Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Jan 21-22

Deadline
Jan 13

Best of the West Tournament
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Tracy Gammell
541-561-5324
tgammell@qwestoffice.net
or
Curtis Pederson
541-561-4019
entry
ENTRY
FORM

Jan 27-29

Deadline
Jan 19

10th Annual Desert Hoop Classic
Boys & Girls: 7th, 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
entry
ENTRY
FORM

Jan 27-29

Deadline

10 Days Before Tournament

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brooke Cushman
hone: (208) 792-2675
Fax: (208) 792-2731
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Jan 27-29

Deadline

Jan 20

15th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Girls: 2nd 6th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
FEBUARY 2012     
entry
ENTRY
FORM

Feb 3-4

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM
Feb 3-5

Deadline
Jan 26

9th Annual Desert Hoop Classic

Girls: 3rd 6th Grade

Where: Moses Lake, WA
Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
entry
ENTRY
FORM
Feb 3-5

Early
Deadline

Jan 20

Late
Deadline

Jan 27
HD Winter Ball

Boys & Girls: 2nd 12th Grade

Where: Yakima, WA
Heather Shurtleff
509-480-2191
highdefinitionbasketball@gmail.com
Spinning B-Ball
ENTRY
FORM
Feb 4-May 5

Deadline
Jan 25

Club Idaho Volleyball Grassroots League

Girls & Boys: 12U, 13U, 14U, 15U, 16U, 17U, 18U

Where: Boise, ID
Joyce Fahnestock
208-938-0872
jtfahn@gmail.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 4-5

Deadline
Jan 26

Lake Chelan Apple Classic
Boys: 7th, 8th Grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 4-5

Deadline
Jan 30

Eastern Oregon Shootout
Girls: 5th-8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
Robtam1991@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 10-12

Deadline
Feb 3

19th Annual Walla Walla YMCA Shootout
Girls & Boys: 5th - 8th Grade

Where: Walla Walla, WA
Abel Hernandez
(509) 525-8863
ahernandez@wwymca.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 10-12

Deadline
Feb 1

12th Annual Eastmont AAU Basketball Tournament
Girls & Boys: 4th, 5th, 6th Grade

Where: East Wenatchee, WA
Dan Rookard
509-886-3574
509-679-3840
rookardpools@gmail.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 11-12

Deadline
Feb 2

Lake Chelan Apple Classic
Girls: 7th, 8th Grade
Boys: 4th Grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 17-19

Deadline

10 Days Before Tournament

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brooke Cushman
hone: (208) 792-2675
Fax: (208) 792-2731
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Feb 18-19

15th Annual Cascade Leavenworth Classic
Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
randya@chelanpud.org
SCHEDULE RESULTS
Feb 18-19

Deadline
Feb 10

3rd Annual For Love of The Game Tournament

Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Hermiston, OR
Adam Strom
Adam.strom@hermiston.k12.or.us
Larry Usher
Larry.Usher@hermiston.k12.or.us
entry
ENTRY
FORM
Feb 18-20

Deadline
Feb 13

3rd Annual Synergy Shootout

Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Ellensburg/Kittitas, WA
Rocky Gibson
509-929-1014
Rocky_Gibson@ksd403.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 18

Deadline
Feb 10

Whitman Basketball AAU Winter Jamboree

Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA
Bryce Douglas
509-527-5212
douglabb@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM
Feb 24-26

Deadline
Feb 10

Lake City Shootout

Boys: 5th, 6th and 7th Grade s

Where: Coeur d'Alene, ID
Adam Rouse
208-769-2250
arouse@cdaid.org
SCHEDULE RESULTS
Feb 24-26

Deadline
Feb 17

20th Annual Tri Cities Coyote Invite

Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 24-26

Deadline
Feb 10

2012 Eastmont Winter Classic

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Eastmont, WA
Trina Elmes
(509) 884-8015
telmes@eastmontparks.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 24-26

Deadline
Feb 17

Lakeland Hawks City Classic

Girls: 6th, 7th grade

Where: Rathdrum, ID
Lance Bridges
(208) 687-2399, ext. 130
lance@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

Feb 25-26

15th Annual Cascade Leavenworth Classic
Boys: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
Alexfam@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 25-26

Deadline
Feb 16

Lake Chelan Apple Classic
Boys: 5th, 6th Grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 25-26

Deadline
Jan 30

Shootout Spring Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
(509) 624-2414
giff@spokanehoopfest.net
entry
ENTRY
FORM

Feb 25-26

Deadline
Feb 20

4th Annual Eastern Oregon Shootout
Boys: 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
MARCH 2012     
entry
ENTRY
FORM

Mar 2-4

Deadline

10 Days Before Tournament

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brooke Cushman
hone: (208) 792-2675
Fax: (208) 792-2731
blcushman@lcsc.edu
SCHEDULE RESULTS
Mar 2-4

Deadline
Feb 24

20th Annual Tri Cities Coyote Invite

Boys: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 2-4

Deadline
Feb 17

Spring Fling
Boys & Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
recreation@cwu.edu
SCHEDULE RESULTS

Mar 9 - 11

Early
Deadline

Feb 24

Late
Deadline

Feb 29

14th Annual Magic of Basketball Tournament
Boys & Girls: 2nd Grade High School

Where: Sunnyside/Grandview, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM
Mar 9-11

Deadline
Feb 24

Lake City Shootout

Girls: 5th, 6th and 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID
Adam Rouse
208-769-2250
arouse@cdaid.org
SCHEDULE RESULTS
Mar 9-11

Deadline
Mar 2

20th Annual Tri Cities Coyote Invite

Boys: 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 9-11

Deadline

Mar 1

11th Annual Moses Lake Shootout
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
entry
ENTRY
FORM

Mar 9-11

Deadline

Mar 2

Lakeland Hawk City Classic
Boys: 6th, 7th & 8th Grade

Where: Rathdrum, ID

Lance Bridges
(208) 687-2399, ext. 130
lance@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 9-11

Deadline

Feb 25

25TH ANNUAL NORTH SPOKANE CLASSIC
AAU BASKETBALL TOURNAMENT
Boys: 5th, 6th, 7th & 8th Grades

Where: Spokane, WA

Linda Donaghy
(509) 467-2119
(509) 220-8682- CELL northspokaneclassic@hotmail.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 16 - 18

Early
Deadline

Mar 2

Late
Deadline

Mar 7

22nd Annual Sunshine Classic Tournament
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Mar 16 - 18

Early
Deadline

Mar 2

Late
Deadline

Mar 7

20th Annual Zillah Lion's Club Spring Fling
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 16-18

Deadline

10 Days Before Tournament

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brooke Cushman
hone: (208) 792-2675
Fax: (208) 792-2731
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Mar 16-18

Deadline

Mar 9

24th Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Invitational
Girls: 4th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Jessica Van Lith
509-670-6555
cvanlith@nwi.net
entry
ENTRY
FORM

Mar 16-18

Deadline

Mar 3

25TH ANNUAL NORTH SPOKANE CLASSIC
AAU BASKETBALL TOURNAMENT
Girls: 5th, 6th, 7th & 8th Grades

Where: Spokane, WA

Linda Donaghy
(509) 467-2119
(509) 220-8682- CELL northspokaneclassic@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 17 - 18

Deadline
Mar 5

10th Annual Bring in the Spring Tournament
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 23 - 25

Early
Deadline

Mar 9

Late
Deadline

Mar 14

22nd Annual Sunshine Classic Tournament
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Mar 23 - 25

Early
Deadline

Mar 9

Late
Deadline

Mar 14

20th Annual Zillah Lion's Club Spring Fling
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 30 - Apr 1

Early
Deadline

Mar 16

Late
Deadline

Mar 21

3rd Annual Riverhawk Showdown AAU Tournament
Boys & Girls: High School

Where: Pasco, WA

Brad DeWitt
509-727-1878
bdewitt@teminc.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 31 - Apr 1

Deadline
Mar 19

10th Annual Spring Fling Tournament
Boys & Girls: 7th, 8th, 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 31 - Apr 1

Early
Deadline

Mar 16

Late
Deadline

Mar 23

2nd Annual March Mayhem Jam
Boys & Girls: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Heather Shurtleff
509-480-2191
highdefinitionbasketball@gmail.com
APRIL 2012     
SCHEDULE RESULTS

Apr 6 - 7

Early
Deadline

Mar 23

Late
Deadline

Mar 28

8th Annual Easter Championships
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 13 - 15

Early
Deadline

Mar 30

Late
Deadline

Apr 4

34th Annual Inland Empire Championships
Boys & Girls: 2nd 12th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 14 -
May 19


Early
Deadline

Mar 30

Late
Deadline

Apr 4

(Saturdays) Spring Youth Basketball League
Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 15 -
May 20


Early
Deadline

Mar 30

Late
Deadline

Apr 4

(Sundays) Spring High School Basketball League
Boys & Girls: 9th Grade, Junior Varsity, Varsity

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org

SCHEDULE RESULTS

Apr 20 - 22

Early
Deadline

Apr 6

Late
Deadline

Apr 11

34th Annual Inland Empire Championships
Boys: 2nd 12th Grade

Where: Spokane, WA
(The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 27- 29

Early
Deadline

Apr 13

Late
Deadline

Apr 18

34th Annual Inland Empire Championships
Girls: 2nd 12th Grade

Where: Spokane, WA
(The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
MAY 2012      
SCHEDULE RESULTS

May 4 - 6

Early
Deadline

Apr 20

Late
Deadline

Apr 25

26th Annual Best in the West Tournament
Boys: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 11 - 13

Deadline
Apr 30

8th Annual May Madness Basketball Tournament
Boys: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE RESULTS

May 11 - 13

Early
Deadline

Apr 27

Late
Deadline

May 2

26th Annual Best in the West Tournament
Girls: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 18 - 20

Deadline
May 7

8th Annual Belles Blast-Off Basketball Tournament
Girls: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

May 18 - 20

Deadline

May 11

2nd Annual The Best Never Settle Shootout
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Wapato, WA

Raul Alvarado
509-985-6255
alvarado.raul@yakimaschools.org

Bobby Cordova
509-307-8809
entry
ENTRY
FORM

May 25 - 27

Deadline
May 14

On Summer's Edge Basketball Tournament
Boys & Girls: 4th Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

The Warehouse Athletic Facility
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
JUNE 2012     
SCHEDULE RESULTS

June 4 - 28

Early
Deadline

May 18

Late
Deadline

May 23

Summer Basketball League - June Session
Boys & Girls: 3rd Grade High School Varsity (Grade based on 2012-2013 school year)

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

June 8-10

Early
Deadline

May 25

Late
Deadline

June 1

HD Summer Jam AAU Tournament
Boys & Girls: 3rd Grade High School (based on 2011-2012 school year)

Where: Yakima, WA

Heather Shurtleff
509-480-2191
highdefinitionbasketball@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

June 16

Deadline
May 30

Entiat AAU Summerfest 3on3 Tournament
Boys & Girls: 3rd Grade High School (based on 2011-2012 school year)

Where: Entiat, WA

Entiat AAU
509-470-2040
entiataau@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

June 22-24

Deadline
June 8

Running with the Pack JV Boys AAU Tournament
JV Boys only

Where: Wapato, WA

Sean Laddrout
509-731-7393
seanl@wapatosd.org

Adolf Garza
509-985-8503
adolfog@wapatosd.org
JULY 2012      
SCHEDULE RESULTS

July 2 - 31

Early
Deadline

June 15

Late
Deadline

June 20

Summer Basketball League - July Session
Boys & Girls: 3rd Grade High School Varsity
(Grade based on 2012-2013 school year)

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

July 6-8

Early
Deadline

June 25

Late
Deadline

June 29

2nd Annual The Best Never Settle AAU Basketball Tournament
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Yakima, WA

Raul Alvarado
509-985-6255 Alvarado.raul@yakimaschools.org

Bobby Cordova
509-307-8809
AUGUST 2012