2012 - 2013 Inland Empire Event Schedule & Entry Forms

Adobe Acrobat or Acrobat Reader is required to view entry forms.



GET ACROBAT READER


Click on a month below for Event Information.

SEPTEMBER 2012 MARCH 2013
OCTOBER 2012 APRIL 2013
NOVEMBER 2012 MAY 2013
DECEMBER 2012 JUNE 2013
JANUARY 2013 JULY 2013
FEBUARY 2013 AUGUST 2013
Back to Main Page

Entry forms in .pdf format.
Please be patient. Files in .pdf format may take a few minutes to download.

SEPTEMBER 2012
SCHEDULE RESULTS

Sept 23-Nov 4

Early
Deadline

Sept 10

Late
Deadline

Sept 14

(Sundays) Early Fall Basketball League
Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
OCTOBER 2012
entry
ENTRY
FORM

Oct 14

Deadline
Oct 6

Whitworth University's Annual Youth Basketball Jamboree
Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Spokane, WA

Jase Wambold
509-777-4415
jwambold@whitworth.edu
entry
ENTRY
FORM

Oct 19-21

Deadline
Oct 8

Jump The Gun Jamboree
Boys & Girls: 4th 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE RESULTS

Oct 20-Dec 8

Early
Deadline

Sept 28

Late
Deadline

Oct 3

(Saturdays) Fall Basketball League
Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Yakima Valley / Tri Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Oct 21

Deadline
Oct 10

The Eagle Classic Jamboree
Boys: 4th, 5th, 6th Grade
Girls: 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Eastern WA University, Cheney, WA

Sam Boynton
207-446-6102
ewubasketballcamp@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Oct 27-Dec 8

Deadline
Oct 11

Columbia Basin AAU Youth Basketball League
Boys: 3rd 6th Grade
Girls: 3rd 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Javier Loera
509-750-1624

Tom Karstetter
509-771-0695
NOVEMBER 2012
entry
ENTRY
FORM

Nov 3

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
fax:1-888-257-4878
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
entry
ENTRY
FORM

Nov 3-4

Deadline
Oct 8

Boo Ball Fall Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
509-624-2414
entry
ENTRY
FORM

Nov 3-4

Deadline

Charter Media Fall Classic
Boys: 9U, 10U, 11U, 12U, 13U, 14U

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Matt Airy
509-527-5212br airymw@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Nov 9-11

Deadline
Nov 1

3rd Annual Tip Off Classic
Boys: 3rd 8th Grade
Girls: 3rd 6th Grade


Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
tricityfuture@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 9-11

Deadline
Nov 3

17th Annual Veteran's Weekend AAU Basketball Tournament
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Ron Stone
509-670-1810
ronstone@frontier.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 10-11

Deadline
Nov 1

Whitman Basketball Fall Shootout
Girls: 5th 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Whitman Women's Basketball Team
509-527-5418
SCHEDULE RESULTS

Nov 11-12

Early
Deadline

Oct 26

Late
Deadline

Oct 31

6th Annual Veteran's Day Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Nov 17-18

Deadline
Nov 9

Hermiston Autumn Kickoff Classic
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
Drivesports.usher@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 17-Feb 9

Deadline

Tri-Ccounty Basketball League
Boys & Girls: 5th - 8th

Where: Chattaroy WA

Debbi Davis
509-220-4010
ramhoopsaau@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS

Nov 23-25

Early
Deadline

Nov 9

Late
Deadline

Nov 14

18th Annual Thanksgiving Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Nov 25-27

Deadline

Nov 12

11th Annual Thanksgiving Turkey Shoot Tournament
Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE RESULTS

Nov 30-Dec 2

Deadline
Nov 19

5th Annual Tri City Future Classic
Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
tricityfuture@yahoo.com
DECEMBER 2012      
entry
ENTRY
FORM

Dec 1

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
fax:1-888-257-4878
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
SCHEDULE RESULTS

Dec 7-9

Deadline
Nov 21

Santa Hoop Classic
Boys & Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
recreation@cwu.edu
SCHEDULE RESULTS

Dec 8-9

Deadline
Dec 1

Hermiston Holiday Hoops Classic
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
drivesports.usher@gmail.com
SCHEDULE RESULTS

Dec 14 - 16

Early
Deadline

Nov 30

Late
Deadline

Dec 5

10th Annual Bring Your Game Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Dec 14-16

Deadline
Dec 3

December Lake City Shootout
Boys: 7th & 8th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID

Paula Austin
208-769-2250
recreation@cdaid.org
SCHEDULE RESULTS

Dec 14-16

Deadline

Dec 4

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
SCHEDULE RESULTS

Dec 15-16

15th Annual Hanford Holiday Hoopfest
Boys & Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Richland, WA

Mike DePeel
509-967-3541
miracle55@clearwire.net
entry
ENTRY
FORM

Dec 15-16

Deadline
Nov 19

Santa Slammer Winter Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
509-624-2414
giff@spokanehoopfest.net
entry
ENTRY
FORM

Dec 15-16

Deadline
Dec 10

Whitman Charter Media Holiday Invite
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla

Matt Airy
509-527-5212
airymw@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Dec 22-23

Deadline
Dec 17

Pendleton AAU Basketball Classic
Girls: 4th 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hilmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
JANUARY 2013 
entry
ENTRY
FORM

Jan 4-6

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Tournament
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
fax:1-888-257-4878
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
entry
ENTRY
FORM

Jan 4-6

Early Deadline
Dec 22
Late Deadline
Dec 30

Bombers New Year's Bash
Boys: 3rd - 8th grade

Where: Richland, WA

Nat Cowell
509.430.3602
nat@badgerbombers.com

Website
entry
ENTRY
FORM

Jan 4-6

Deadline

Dec 30

17th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Girls: 2nd 6th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Jan 5 - 6

Deadline

Dec 27

Desert Hoop Classic
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
SCHEDULE RESULTS

Jan 11 - 13

Early
Deadline

Dec 28

Late
Deadline

Jan 4

15th Annual Yakima Valley Invitational
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY FORM

SCHEDULE RESULTS

Jan 18 - 20

Deadline

Jan 8

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Jan 18 - 20

Deadline

Jan 4

16th Annual Clash at the Border
Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Pat Kennedy
800-863-9358
541-276-6569
pkennedy@oregontrail.net
entry
ENTRY
FORM

Jan 18 - 20

Deadline

Jan 12

17th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Boys: 6th - 8th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
SCHEDULE RESULTS

Jan 19 - 21

Early
Deadline

Jan 4

Late
Deadline

Jan 9

22nd Annual Martin Luther King Tournament
Boys & Girls: 2nd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 25-27

Deadline
Jan 17

Desert Hoop Classic
Boys & Girls: 7th, 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
entry
ENTRY
FORM

Jan 25-27

Deadline

Jan 18

25th Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Invitational
Boys: 4th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Kay Blakney
509-663-3119
509-670-1363
kayb@tumwater.net
entry
ENTRY
FORM

Jan 26-27

Deadline
Jan 14

10th Annual Best of the West Tournament
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Tracy Gammell
541-561-5324
tgammell@qwestoffice.net
or
Larry Usher
541-571-3586
larry.usher@hermiston.k12.or.us
SCHEDULE RESULTS

Jan 26 -
Mar 9


Early
Deadline

Jan 4

Late
Deadline

Jan 9

Three Rivers Winter League
Boys & Girls: 1st - 8th Grade

Where: Yakima Valley/Tri Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
FEBUARY 2013     
entry
ENTRY
FORM

Feb 1-2

Deadline
10 Day Prior

Battle Basketball Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208-746-1156
fax:1-888-257-4878
hwhite6162@msn.com

Pat Sobotta
208-790-1523
www.battlebasketball.biz
entry
ENTRY
FORM
Feb 1-3

Deadline
Jan 24

Desert Hoop Classic

Girls: 3rd 6th Grade

Where: Moses Lake, WA
Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 1 - 3

Deadline

Jan 25

17th Annual Benton City Hoop It Up Classic
Boys: 3rd - 5th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 2-3

Deadline
Jan 25

Lake Chelan Apple Classic
Boys: 7th, 8th Grade

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 8-10

Deadline
Feb 1

20th Annual Walla Walla YMCA Shootout
Girls & Boys: 4th - 8th Grade

Where: Walla Walla, WA
Abel Hernandez
(509) 525-8863
ahernandez@wwymca.org
entry
ENTRY
FORM
Feb 8-10

Deadline
Jan 30

Columbia River Hoops Classic
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Wenatchee, WA
Dan Rookard
509-886-3574
509-679-3840
entry
ENTRY
FORM
Feb 9-10

Deadline
Feb 1

Lake Chelan Apple Classic
Girls: 7th & 8th Boys: 4th

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 9 Apr 27

Deadline
Jan 25

Club Idaho Volleyball Grassroots League
Boys & Girls: 12, 13, 14, 15, 16, 17 and 18U

Where: Boise, ID

Joyce Fahnestock
208-938-0872 w
208-906-5402 c
clubidaho@live.com
SCHEDULE RESULTS
Feb 16-17

Deadline
Feb 8

4th Annual For Love of The Game Tournament

Boys & Girls: 2nd 9th Grade

Where: Hermiston, OR
Larry Usher
541-571-3586
Drivesports.usher@gmail.com
SCHEDULE RESULTS
Feb 16-18

Deadline
Feb 1

4th Annual Synergy Shootout

Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Ellensburg/Kittitas, WA
Rocky Gibson
509-929-1014
Rocky_Gibson@ksd403.org
SCHEDULE RESULTS
Feb 22-24

Deadline
Feb 15

21st Annual Tri Cities Coyote Invite

Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
SCHEDULE RESULTS
Feb 22-24

Deadline
Feb 8

Lake City Shootout

Boys: 5th, 6th and 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID
Paula Austin
208-769-2250
recreation@cdaid.org
entry
ENTRY
FORM

Feb 22 - 24

Deadline

Feb 12

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM
Feb 22-24

Deadline
Feb 11

Lakeland Hawks City Classic

Girls: 6th, 7th grade

Where: Rathdrum, ID
Justin Brown
(208) 687-2399, ext. 132
justin@rathdrum.org
SCHEDULE RESULTS
Feb 22-24

Deadline
Feb 8

Eastmont Winter Classic

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Eastmont, WA
Trina Elmes
(509) 884-8015
telmes@eastmontparks.com
entry
ENTRY
FORM
Feb 23-24

Deadline
Feb 15

Lake Chelan Apple Classic
Boys 5th & 6th

Where: Chelan, WA
Mike Haerling
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 23-24

Deadline
Jan 28

Shootout Spring Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Giff Marleau
(509) 624-2414
giff@spokanehoopfest.net
entry
ENTRY
FORM

Feb 23-24

Deadline
Feb 16

4th Annual Eastern Oregon Shootout
Boys: 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 23-24

Deadline
Limited to 1st 8 teams per division

16th Annual Cascade Leavenworth Classic
Boys: 6th, 7th, 8th Grade
**2A schools or smaller only

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
randya@chelanpud.org
MARCH 2013     
SCHEDULE RESULTS
Mar 1-3

Deadline
Feb 22

21st Annual Tri Cities Coyote Invite

Boys: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 1 - 3

Deadline

Feb 19

Snake River Shootout
Boys & Girls: 4th - 8th Grade, High School

Where: Lewiston, ID & Clarkston, WA

Brian Adamowsky
208-792-2492
bdadamowsky@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Mar 3

Deadline

Feb 25

Whitman Basketball Spring Jamboree
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Bryce Douglas
509-527-5212
douglabb@whitman.edu
SCHEDULE RESULTS
Mar 8-10

Deadline
Mar 1

21st Annual Tri Cities Coyote Invite

Boys: 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA
Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 8-10

Deadline

Feb 28

Moses Lake Shootout
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Moses Lake, WA

Susan Schwiesow
509-764-3810
sschwiesow@cityofml.com
entry
ENTRY
FORM
Mar 8-10

Deadline
Feb 22

Lake City Shootout

Girls: 5th 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID
Paula Austin
208-769-2250
recreation@cdaid.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 8-10

Deadline
Feb 17

Spring Fling
Boys & Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
recreation@cwu.edu
entry
ENTRY
FORM
Mar 8 - 10

Deadline
Mar 1

Lakeland Hawks City Classic

Boys: 6th, 7th, 8th grade

Where: Rathdrum, ID
Justin Brown
(208) 687-2399, ext. 132
justin@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 9 - 10

Deadline
Feb 25

11th Annual Bring in the Spring Tournament
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 15 - 17

Early
Deadline

Mar 1

Late
Deadline

Mar 6

15th Annual Magic of Basketball Tournament
Boys & Girls: 2nd Grade High School
*Class of 2013 graduating Seniors CANNOT participate in this tournament*


Where: Sunnyside/Grandview, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 15 - 17

Deadline

Mar 8

25th Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Invitational
Girls: 4th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Jessica Van Lith
509-670-6555
cvanlith@nwi.net
entry
ENTRY
FORM

Mar 15-17

Deadline

Mar 7

26TH ANNUAL NORTH SPOKANE CLASSIC
AAU BASKETBALL TOURNAMENT
Boys: 5th, 6th, 7th & 8th Grades

Where: Spokane, WA

Linda Donaghy
(509) 467-2119
(509) 220-8682- CELL northspokaneclassic@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 16 - 17

Deadline
Mar 4

11th Annual Spring Fling Tournament
Boys & Girls: 7th, 8th, 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 16 - 17

Deadline
Mar 9

FREE Girls AAU Basketball Tournament
Girls: 5th 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
SCHEDULE RESULTS

Mar 22 - 24

Early
Deadline

Mar 8

Late
Deadline

Mar 13

23rd Annual Sunshine Classic Tournament
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Mar 22 - 24

Early
Deadline

Mar 8

Late
Deadline

Mar 13

21st Annual Zillah Lion's Club Spring Fling
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 22-24

Deadline

Mar 14

26TH ANNUAL NORTH SPOKANE CLASSIC
AAU BASKETBALL TOURNAMENT
Girls: 5th, 6th, 7th & 8th Grades

Where: Spokane, WA

Linda Donaghy
(509) 467-2119
(509) 220-8682- CELL northspokaneclassic@hotmail.com
CANCELLED

Mar 23-24

Deadline
Limited to 1st 8 teams per division

16th Annual Cascade Leavenworth Classic
Girls: 6th, 7th, 8th Grade
**2A schools or smaller only

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
randya@chelanpud.org
SCHEDULE RESULTS

Mar 29 - 30

Early
Deadline

Mar 15

Late
Deadline

Mar 20

9th Annual Easter Championships
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
APRIL 2013     
entry
ENTRY
FORM

Apr 5 - 7

Early
Deadline

Mar 22

Late
Deadline

Mar 29

3rd Annual HD Mayhem Jam
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Yakima, WA

Heather Shurtleff
509-480-2191
highdefinitionbasketball@gmail.com
SCHEDULE RESULTS

Apr 6 -
May 18


Early
Deadline

Mar 22

Late
Deadline

Mar 27

(Saturdays) Spring Youth Basketball League
Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 7 -
May 19


Early
Deadline

Mar 22

Late
Deadline

Mar 27

(Sundays) Spring High School Basketball League
Boys & Girls: 9th Grade, Junior Varsity, Varsity

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 12 - 14

Early
Deadline

Mar 29

Late
Deadline

Apr 3

35th Annual Inland Empire Championships
Boys & Girls: 2nd 12th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 19 - 21

Early
Deadline

Apr 5

Late
Deadline

Apr 10

21st Annual Zillah Lion's Club Spring Fling
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

Apr 19 -21

Early
Deadline

Apr 5

Late
Deadline

Apr 10

23rd Annual Sunshine Classic Tournament
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org

SCHEDULE RESULTS

Apr 19 - 21

Early
Deadline

Apr 5

Late
Deadline

Apr 10

35th Annual Inland Empire Championships
Boys: 2nd 12th Grade

Where: Spokane, WA
(The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org

SCHEDULE RESULTS

Apr 26 - 28

Early
Deadline

Apr 12

Late
Deadline

Apr 17

35th Annual Inland Empire Championships
Girls: 2nd 12th Grade

Where: Spokane, WA
(The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org

entry
ENTRY
FORM

Apr 26 - 28

Early
Deadline

Apr 17

Late
Deadline

Apr 22

4th Annual Riverhawk Showdown AAU Tournament
Boys: High School Same School or High School Select

Where: Pasco, WA

Brad DeWitt
509-727-1878
bdewitt@teminc.com
MAY 2013      
SCHEDULE RESULTS

May 3 - 5

Early
Deadline

Apr 19

Late
Deadline

Apr 24

27th Annual Best in the West Tournament
Boys: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 3-4

Deadline
Apr 1

Idaho Classic AAU Super Regional
Boys & Girls: 15, 16, 17, 18U

Where: Boise, ID

Joyce Fahnestock
208-938-0872 w
208-906-5402 c
clubidaho@live.com
entry
ENTRY
FORM

May 10-11

Deadline
Apr 1

Idaho Classic AAU Super Regional
Boys & Girls: 12, 13, 14U

Where: Boise, ID

Joyce Fahnestock
208-938-0872 w
208-906-5402 c
clubidaho@live.com
SCHEDULE RESULTS

May 10 - 12

Early
Deadline

Apr 26

Late
Deadline

May 1

27th Annual Best in the West Tournament
Girls: 2nd Grade High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 10 - 12

Deadline
Apr 29

9th Annual May Madness Basketball Tournament
Boys: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

May 18 - 20

Deadline
May 6

9th Annual Belles Blast-Off Basketball Tournament
Girls: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

May 24-26

Deadline
May 13

On Summer's Edge Tournament
Boys & Girls: 4th Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

May 25-27

Deadline
April 1

Reno Memorial Day 2013
Boys & Girls: 2nd Varsity

Where: Reno, NV

Matt Williams
775-530-5446
entry
ENTRY
FORM

May 25-26

Eastern Oregon Showdown 3on3 Tournament
Boys & Girls: 4th Grade 12th Grade & Adult Divisions

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
JUNE 2013     
SCHEDULE RESULTS

June 5 - 27

Early
Deadline

May 17

Late
Deadline

May 22

Summer Basketball League - June Session
Boys & Girls: 3rd Grade High School
(Grade based on 2012-2013 school year)
(Games on Mon-Thur evenings)

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
SCHEDULE RESULTS

June - July

AAU Mid Valley Swim League Results

Where: WA

JULY 2013      
entry
ENTRY
FORM

July 8 - 31

Early
Deadline

June 14

Late
Deadline

June 19

Summer Basketball League - July Session
Boys & Girls: 3rd Grade High School
(Grade based on 2012-2013 school year)
(Games on Mon-Thur evenings)

Where: Yakima Valley, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
AUGUST 2012