2010 - 2011 Inland Empire Event Schedule & Entry Forms

Adobe Acrobat or Acrobat Reader is required to view entry forms.



GET ACROBAT READER


Click on a month below for Event Information.

SEPTEMBER 2010 MARCH 2011
OCTOBER 2010 APRIL 2011
NOVEMBER 2010 MAY 2011
DECEMBER 2010 JUNE 2011
JANUARY 2011 JULY 2011
FEBUARY 2011 AUGUST 2011
Back to Main Page

Entry forms in .pdf format.
Please be patient. Files in .pdf format may take a few minutes to download.

SEPTEMBER 2010
SCHEDULE
RESULTS

Sep 26 Nov 7

Early Deadline
Sep10

Late Deadline
Sep15

 

Three Rivers Youth Early Fall Basketball League
Boys & Girls:  2nd Grade – High School Varsity

Where: Yakima Valley/Tri-Cities, WA
Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
OCTOBER 2010
entry
ENTRY
FORM
Oct 16-17

Deadline:
Oct 4
Jump The Gun Jamboree
Boys & Girls: 4th 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA
Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM
Oct 24

Deadline:
Oct 14
Whitworth University Basketball Jamboree
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Whitworth University, Spokane, WA
Josh Woollett
509-777-4415
jwoollett@whitworth.edu
SCHEDULE
RESULTS
Oct 23-Dec 11

Early Deadline:
Oct 1

Late Deadline:
Oct 8
Three Rivers Youth Fall Basketball League
Boys & Girls:  1st Grade – 8th Grade

Where: Yakima Valley/Tri-Cities, WA
Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
NOVEMBER 2010
entry
ENTRY
FORM

Nov 5-7

Deadline
Oct 29

Whitman Basketball Fall Shootout
Girls: 5th 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Jessica Cox
509-527-5418
COXJL@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Nov 5-7

Deadline
Nov 1

1st Annual Bomber Bash
Boys: 3rd 6th Grade

Where: Richland, WA

Nat Cowell
509-430-3602
admin@tcbombsquad.com
 

Nov 6-7

Deadline
Nov 1

Ephrata Hoop Classic
Boys: 3rd 8th Grade
CANCELED

Where: Ephrata, WA

Dollie Lutz
509-771-1423
Kevin Landdeck 509-237-8088 tigerbasketball0708@yahoo.com
SCHEDULE
RESULTS

Nov 11

Early Deadline
Oct 29

Late Deadline
Nov 3

4th Annual Veteran’s Day Tournament
Boys & Girls:  2nd – 8th grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Nov 12-14

Deadline
Nov 5

15th Annual Wenatchee Veteran's Weekend Tournament
Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: Wenatchee, WA

Ron Stone
ronstone@verizon.net
509-670-1810
entry
ENTRY
FORM

Nov 13

Deadline
10 Days Prior

Battle Basketball Tournament
Girls:  5th-8th grade
1 Day Jamboree

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com
or
Pat Sobotta
208.790.1523
SCHEDULE
RESULTS

Nov 13-14

Early Deadline
Nov 1

Late Deadline
Nov 5

4th Annual Hermiston Autumn Kickoff Classic
Boys & Girls:  3rd – 8th grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
Larry.Usher@hermiston.k12.or.us
541-571-3586
 

Nov 13-14

Early Deadline
Nov 1

Late Deadline
Nov 5

Ephrata Hoop Classic
Girls: 3rd 8th Grade
CANCELED
Where: Ephrata, WA

Dollie Lutz
509-771-1423
Kevin Landdeck
509-237-8088
tigerbasketball0708@yahoo.com

entry
ENTRY
FORM

Nov 19-21

Deadline
Nov 10

Tri City Future Tip Off Classic
Boys: 4th 7th Grade
Girls: 4th 7th Grade

Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
Legroce@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 26-28

Deadline
Nov 5

9th Annual Thanksgiving Turkey Shoot
Boys & Girls: 6th 8th Grade

The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE
RESULTS

Nov 26-28

Deadline
Nov 19

16th Annual Yakima AAU Thanksgiving Tournament
Boys: 3rd 8th Grade
Girls: 4th 8th Grade

Where: Yakima, WA

Jamie Carmody
509-248-6030
yakimabbclub@vhlegal.com
entry
ENTRY
FORM

Nov 26-28

Deadline
Nov 22

Ephrata Hoop Classic
Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Ephrata, WA

Dollie Lutz
509-771-1423
Kevin Landdeck 509-237-8088 tigerbasketball0708@yahoo.com
DECEMBER 2010      
SCHEDULE
RESULTS

Dec 3-5

Deadline
Nov 29

Tri City Future Classic
Boys: 4th 7th Grade
Girls 4th 8th Grade

Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
Legroce@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Dec 4

Deadline
10 Days Prior

Battle Basketball Tournament
Boys & Girls:  5th-8th grade
1 Day Jamboree

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com
or
Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM

Dec 10-12

Deadline
Nov 22

Santa Hoop Classic

Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Central Washington University, Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
scotter@cwu.edu

entry
ENTRY
FORM

Dec 11-12

13th Annual Hanford Hoopfest
Boys & Girls: 6th 8th Grade

Where: Richland, WA

Mike DePeel
509-967-3541
Miracle55@clearwire.net
entry
ENTRY
FORM

Dec 17-19

Deadline
Dec 3

December Lake City Shootout

Boys: 7th, 8th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID

Pat Aguilar
208-661-5657
pataguilar@roadrunner.com
SCHEDULE
RESULTS

Dec 17-19

Early Deadline
Dec 3

Late Deadline
Dec 8

8th Annual Bring Your Game AAU Tournament

Boys & Girls:  2nd – 8th grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Dec 18-19

Deadline
Dec 8

Whitman Basketball Holiday Invitational

Boy:  3rd – 8th grade

Where: Sherwood Athletic Center - Walla Walla, WA

Matt Airy
509-527-5212
airymw@whitman.edu
entry
ENTRY
FORM

Dec 18-19

Deadline
Nov 19

Santa Slammer Winter Classic

Boys & Girls:  4th – 8th grade

Where: Spokane, WA

Spokan AAU Basketball
509-624-2414
entry
ENTRY
FORM

Dec 30

Deadline
Dec 17

Holiday on Hardwood AAU Tournament

Girls: 4th 8th Grade

Where: Spokane, WA

Sandy Howlett
dshowlett@hotmail.com
JANUARY 2011 
SCHEDULE
RESULTS

Jan 7 - 9

Early Deadline
Dec 27

Late Deadline
Dec 31

13th Annual Yakima Valley Invitational
AAU Tournament

Boys & Girls:  2nd – 8th grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 7,8,9

Deadline
10 Days Prior

Battle Basketball Tournament
Boys & Girls:  4th-8th grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com
or
Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM

Jan 14-16

Deadline
Jan 5

Snake River Shootout

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Lewis-Clark State College, Lewiston, ID

Brooke Cushman
208-792-2675
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Jan 14-16

Deadline
Jan 1

14th Annual Clash at the Border Tournament

Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Pat Kennedy
541-276-6569
pkennedy@oregontrail.net
entry
ENTRY
FORM

Jan 14-16

Deadline
Jan 6

15th Annual Benton City Hoop It Up Tournament
Girls: 3rd 6th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
SCHEDULE
RESULTS

Jan 15-17

Deadline
Jan 5

Late Deadline
Jan 7

20th Annual Martin Luther King Basketball Tournament
Boys: 2nd 8th Grade
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM
Jan 21-23

Deadline
Jan 15
23rd Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Tournament

Boys: 4th-8th Grade

Where: Wenatchee, WA
Eric Arndt
509-630-7775
earndt@aol.com
SCHEDULE
RESULTS

Jan 21-23

Deadline
Jan 22

Snake River Shootout

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Lewis-Clark State College, Lewiston, ID

Brooke Cushman
208-792-2675
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Jan 21-23

Deadline
Jan 13

15th Annual Benton City Hoop It Up Tournament
Boys: 3rd 6th Grade

Where: Benton City, WA

John Pace
509-588-4382
paceten@yahoo.com
SCHEDULE
RESULTS
Jan 22 - Mar 5

Early Deadline
Jan 5

Late Deadline
Jan 7
Three Rivers Youth Winter Basketball League

Boys & Girls:  1st Grade – 8th Grade

Where: Yakima Valley/Tri-Cities, WA
Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Jan 22 - 23

Deadline
Jan 14

8th Annual Hermiston Best of the West Tournament

Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Tracy Gammell
541-567-2594
tgammell@qwestoffice.net
entry
ENTRY
FORM
Jan 28 - 30

Deadline
Jan 19

9th Annual Desert Hoop Classic

Boys & Girls: 7th, 8th Grade

Where: Moses Lake, WA
Susan Schwiesow
509-766-3603
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
entry
ENTRY
FORM

Jan 28-30

Deadline
Jan 20

Tri City Future AAU Basketball Tournament
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Pasco, WA

CLICK HERE FOR ONLINE REGISTRATON

Lawrence Groce
509-302-1218
Legroce@gmail.com
Spinning B-Ball
ENTRY
FORM
Jan 30-May 8

Deadline
Jan 15

Club Idaho Volleyball Grassroots League

Boys & Girls: 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18

Where: Boise, ID
Joyce Fahnestock
Home:(208)938-0872
Bus cell:(208)484-0820
FEBUARY 2011     
entry
ENTRY
FORM
Feb 4-6

Deadline
Jan 28

9th Annual Desert Hoop Classic

Girls: 3rd, 4th, 5th, 6th Grade

Where: Moses Lake, WA
Susan Schwiesow
509-766-3603
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
SCHEDULE
RESULTS

Feb 4-6

Deadline
10 Days Prior

Battle Basketball Tournament
Boys & Girls:  4th-8th grade

Where: Clarkston, WA, Lewiston, ID

Holley White
208.746.1156
hwhite6162@msn.com
or
Pat Sobotta
208.790.1523
entry
ENTRY
FORM

Feb 5-6

14th Cascade Classic Basketball Tournament

Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
alexfam@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 5-6

Deadline
Jan 27

Lake Chelan Apple Classic Basketball Tournament

Boys: 7th, 8th Grade

Where: Chelan, WA

Mike Haerling
509-670-0180
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 5-6

Deadline
Jan 31

3rd Annual Eastern Oregon Shootout

Girls: 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 11-13

Deadline
Feb 2

11th Annual Eastmont AAU Tournament
Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: East Wenatchee, WA

Dan Rookard
509-679-3840 / 509-886-3574
rookardpools@gmail.com

Feb 12-13

14th Cascade Classic Basketball Tournament

Boys: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Leavenworth, WA

Randy Alexander
509-548-2464
alexfam@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 12-13

Deadline
Feb 3

Lake Chelan Apple Classic Basketball Tournament

Girls: 7th, 8th Grade
Boys: 4th Grade

Where: Chelan, WA

Mike Haerling
509-670-0180
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 12-13

Deadline
Feb 3

Tri City Future Hardwood Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Where: Pasco, WA

Lawrence Groce
509-302-1218
Legroce@gmail.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 12-13

Deadline
Jan 30

Yakima Winter Invitational
Boys: 3rd - 8th Grade
Girls: 3rd - 8th Grade

Where: Yakima, WA

Heater Shurtleff
509-480-2191 c
509-494-1520 w
hshurtleff@firstam.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 18-20

Deadline
Feb 10

18th Annual Walla Walla YMCA Shootout

Boys & Girls: 5th 8th Grade

Where: Walla Walla, WA

Susan Anfinson
509-525-8863
Susana@wwymca.org
entry
ENTRY
FORM

Feb 18-20

Deadline
Feb 4

2011 Eastmont Winter Classic
Boys & Girls: 4th 8th Grade

Click Here for Schedule

Where: Eastmon, WA

Trina Elmes Recreation Supervisor
(509) 884-8015
telmes@eastmontparks.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 19-20

Deadline
Feb 10

Lake Chelan Apple Classic Basketball Tournament

Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Chelan, WA

Mike Haerling
509-670-0180
mikehaerling@yahoo.com
SCHEDULE
RESULTS

Feb 19-21

Deadline
Feb 9

2nd Annual For the Love Of The Game Tournament

Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Wapato, WA

Adam Strom
509-961-8447
adams@wapatosd.org
SCHEDULE
RESULTS

Feb 19-21

Deadline
Feb 9

2nd Annual Synergy Shootout

Boys & Girls: 1st 8th Grade

Where: Kittitas/Ellensburg, WA

Rocky Gibson
509-929-1014
gibsonr@kittitas.wednet.edu
entry
ENTRY
FORM

Feb 24-26

Deadline
Feb 16

Snake River Shootout

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Lewis-Clark State College, Lewiston, ID

Brooke Cushman
208-792-2675
blcushman@lcsc.edu
SCHEDULE
RESULTS

Feb 25-27

Deadline
Feb 11

Lake City Shootout

Boys: 5th, 6th, 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID

Pat Aguilar
208-661-5657
pataguilar@roadrunner.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 26-27

Deadline
Feb 1

Shootout Spring Classic

Boys & Girls: 4th-8th Grade

Where: Spokane, WA

Spokan AAU Basketball
509-624-2414
entry
ENTRY
FORM

Feb 26-27

Deadline
Feb 17

Lake Chelan Apple Classic Basketball Tournament

Boys: 5th, 6th Grade

Where: Chelan, WA

Mike Haerling
509-670-0180
mikehaerling@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

Feb 26-27

Deadline
Feb 21

3rd Annual Eastern Oregon Shootout

Boys: 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Pendleton, OR

Rob Hillmick
541-276-0351
robtam1991@hotmail.com
MARCH 2011     
SCHEDULE
RESULTS

Mar 4-6

Deadline
Feb 25

19th Annual Tri Cities Coyote Invite
Boys: 4th, 5th, 6th Grade

Where: Burbank, WA

Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 4-6

Deadline
Feb 17

Spring Fling

Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Central Washington University, Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
scotter@cwu.edu
entry
ENTRY
FORM

Mar 4-6

Deadline
Feb 23

Snake River Shootout

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Lewis-Clark State College, Lewiston, ID

Brooke Cushman
208-792-2675
blcushman@lcsc.edu
SCHEDULE
RESULTS

Mar 11-13

Early Deadline
Feb 25

Late Deadline
March 2

13th Annual Magic of Basketball AAU Tournament
Boys & Girls: 2nd Grade – High School

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Mar 11-13

Deadline
Feb 25

Lake City Shootout

Girls: 5th, 6th, 7th Grade

Where: Coeur d'Alene, ID

Pat Aguilar
208-661-5657
pataguilar@roadrunner.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 11-13

Deadline
Mar 4

19th Annual Tri Cities Coyote Invite
Boys: 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA

Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM
March 11-13

Deadline
March 2

11th Annual Moses Lake Shoot Out

Boys: 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade

Where: Moses Lake, WA
Susan Schwiesow
509-766-3603
sschwiesow@ci.moses-lake.wa.us
entry
ENTRY
FORM

March 11-13

Deadline
March 7

Fitz Signature Clinic
Boys: Grades 9, 10 or 11

Where:Spokane, WA

AAU Basketball
509.624.2414
giff@spokanehoopfest.net
entry
ENTRY
FORM

March 11-13

Deadline
March 4

Lakeland Hawk City Classic
Boys: Grades 6th & 7th

Where: Rathdrum, ID

Lance Bridges
(208) 687-2399
lance@rathdrum.org
entry
ENTRY
FORM

March 11-13

Deadline
Feb 23
or when
brackets fill

24th Annual North Spokane Classic
Boys: 5th, 6th, 7th & 8th grade
small schools (Wash. State 2A,1A, B)

Where: Riverside, WA (North Spokane)

Linda Donaghy
509-467-2119
509-220-8682
northspokaneclassic@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM
March 12-13

Deadline
Feb 28

9th Annual Bring In The Spring Tournament

Boys & Girls: 4th, 5th, 6th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA
Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM
March 12-13

Early Deadline
Feb 16

Deadline
Feb 24
Bell March Madness Tournament

Boys: 7th Grade
Girls: 6th Grade

Where: Winthrop, WA
Leif Caesar
509-341-465
leifcs@rocketmail.com
SCHEDULE
RESULTS

Mar 18-20

Early Deadline
March 4

Late Deadline
March 9

33rd Annual Inland Empire Championships Basketball Tournament
Boys: 2nd -
Girls: 2nd - 12th grade

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Mar 18-20

Deadline
Mar 11

19th Annual Tri Cities Coyote Invite
Girls: 6th, 7th, 8th Grade

Where: Burbank, WA

Mike Roberts
509-539-8571
Cougfans5@msn.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 18-20

Deadline
Mar 9

Snake River Shootout

Boys & Girls: 4th High School

Lewis-Clark State College, Lewiston, ID

Brooke Cushman
208-792-2675
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM
Mar 18-20

Deadline
Mar 12
23rd Annual Steve Talbot Wenatchee AAU Tournament

Girls: 4th-8th Grade

Where: Wenatchee, WA
Phil Buterbaugh
509-679-8714
specialtycoating@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

March 18-20

Deadline
Mar 2
or when
brackets fill

24th Annual North Spokane Classic
Girls: 5th, 6th, 7th & 8th grade
small schools (Wash. State 2A,1A, B)

Where: Riverside, WA (North Spokane)

Linda Donaghy
509-467-2119
509-220-8682
northspokaneclassic@hotmail.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 25-27

Deadline
Mar 16

Snake River Shootout

Boys & Girls: 4th 8th Grade

Lewis-Clark State College, Lewiston, ID

Brooke Cushman
208-792-2675
blcushman@lcsc.edu
entry
ENTRY
FORM

Mar 25-27

Early Deadline:
March 16

Late Deadline:
March 21

2nd Annual Riverhawk Showdown

Boys High School: Select or Same School Divisions

Where: Pasco, WA

Brad DeWitt
509-727-1878
bdewitt@teminc.com
CANCELLED

Mar 25-27

Deadline
Mar 18

Whitman Spring Hardwood Classic

Girls: 5th 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Jessica Cox
509-527-5418
COXJL@whitman.edu
SCHEDULE
RESULTS

Mar 25-27

Deadline
March 13

March Mayhem Jam

Boys & Girls: 2nd -, 8th Grade

Where: Yakima, WA

Heather Shurtleff
509-480-2191
hshurtleff@firstam.com
Website
entry
ENTRY
FORM

Mar 26-27

Deadline
Mar 14

9th Annual Spring Fling Tournament
Boys & Girls: 7th 9th Grade

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
entry
ENTRY
FORM

Mar 26-27

Deadline
Mar 18

Hermiston Spring Kickoff Classic
Girls & Boys: 3rd 8th Grade

Where: Hermiston, OR

Larry Usher
541-571-3586
541-667-6196
usherl@hermiston.k12.or.us
APRIL 2011     
SCHEDULE
RESULTS

Apr 1 - 3

Early Deadline
March 18

Late Deadline
March 23

33rd Annual Inland Empire Championships
AAU Tournament
Girls: 2nd - 12th grade

Where: Spokane, WA (The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Apr 2 - 3

Early Deadline

March 27

Whitman All Star Invitational Tournament
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Matt Airy
509-527-5212
509-386-1945
airymw@whitman.edu
SCHEDULE
RESULTS

Apr 2- May 21

Early Deadline
Mar 18

Late Deadline
Mar 23

Three Rivers Spring Youth Basketball League
Boys & Girls: 1st  - 8th Grade

Yakima Valley/Tri-Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 3 -  May 22
(Sundays)

Early Deadline
Mar 18

Late Deadline
Mar 23

Three Rivers Spring High School Basketball League
Boys & Girls: 9th grade, Junior Varsity, Varsity

Yakima Valley/Tri-Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 8 - 10

Early Deadline
March 25

Late Deadline
March 30

21st Annual Sunshine Classic Basketball Tournament
Girls: 2nd Grade 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 8-10

Early Deadline
Mar 25

Late Deadline
Mar 30

19th Annual Zillah Lion's Club Spring Fling Basketball Tournament
Boys: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 15 - 17

Early Deadline
April 1

Late Deadline
April 6

33rd Annual Inland Empire Championships
AAU Tournament
Boys: 2nd - 12th grade

Where: Spokane, WA (The Warehouse Athletic Facility)

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 15-17

Early Deadline
April 1

Late Deadline
April 6

19th Annual Zillah Lion's Club Spring Fling Basketball Tournament
Girls: 2nd 8th Grade

Where: Zillah, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 15 - 17

Early Deadline
April 1

Late Deadline
Apr 6

21st Annual Sunshine Classic Basketball Tournament
Boys: 2nd Grade 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
SCHEDULE
RESULTS

Apr 22 - 23

Early Deadline
April 8

Late Deadline
Apr 13

7th Annual Easter Championships Basketball Tournament
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Sunnyside, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

Apr 29 - May 1

Deadline
April 18

7th Annual May Madness Tournament
Boys: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
MAY 2011      
SCHEDULE
RESULTS

May 6-8

Early Deadline
Apr 22

Late Deadline
Apr 27

25th Annual Best in the West AAU Tournament
Girls:  2nd Grade thru High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 7

Deadline
May 2

May Madness Jamboree
Boys: 3rd 8th Grade

Where: Whitman College, Walla Walla, WA

Matt Airy
509-527-5212
airymw@whitman.edu
SCHEDULE
RESULTS

May 13-15

Early Deadline
Apr 29

Late Deadline
May 4

25th Annual Best in the West AAU Tournament
Boys:  2nd Grade thru High School

Where: Yakima, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

May 13-15

Deadline
May 2

7th Annual Belles Summer Blast-Off
Girls: 3rd Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
SCHEDULE
RESULTS

May 20-22

Deadline
May 13

The Best Never Settle AAU Basketball Tournament
Boys & Girls: 2nd 8th Grade

Where: Wapato, WA

Raul Alvarado
509-985-6255
raula@wapatosd.org
entry
ENTRY
FORM

May 20-22

Early Deadline
May 9

Late Deadline
May 16

Sagebrush Hoops Showdown
Boys & Girls: 4th Grade High School

Where: Pasco, WA

Mike Hodgins
509-531-8174

Brad DeWitt
509-727-1878
sagebrushhoops@yahoo.com
entry
ENTRY
FORM

May 21-22

Deadline
May 9

Spokane Spring Showcase Invitational
Boys

Where:Spokane, WA

AAU Basketball
509.624.2414
giff@spokanehoopfest.net
entry
ENTRY
FORM

May 27-29

Deadline
May 16

On Summer's Edge Tournament
Boys & Girls: 4th Grade High School

Where: The Warehouse Athletic Facility, Spokane, WA

Jared Tikker
509-484-2670
jared@warehouseathletics.com
JUNE 2011     
entry
ENTRY
FORM

June 3-5

Deadline
May 21

Summer Slam

Boys & Girls: 3rd 8th Grade

Where: Central Washington University, Ellensburg, WA

Eric Scott
509-963-3511
scotter@cwu.edu
SCHEDULE
RESULTS

June 6 - 30

Early Deadline
May 20

Late Deadline
May 25

Three Rivers Summer Basketball League- June Session
Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity (2011-2012 school year)

Yakima Valley/Tri-Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
ENTRY
FORM

June 10-11

Early Deadline
June 6

AAU TRACK & FIELD MEET
Boys & Girls

Online entry can be done at www.coacho.com

Toppenish, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

June 30 - July 2

All Under One Roof - Big Mountain Jam
AAU Basketball Tournament

Boys & Girls: All Divisions

Salt Lake City, UT

Mike Killpack
801-381-0326
killerpup@comcast.net
JULY 2011      
SCHEDULE
RESULTS

July 5 - 28

Early Deadline
June 17

Late Deadline
June 22

Three Rivers Summer Basketball League- July Session
Boys & Girls: 2nd Grade High School Varsity (2011-2012 school year)

Yakima Valley/Tri-Cities, WA

Shannon Springer
509-453-2696
or
509-388-1722
Shannon@ieaau.org
entry
ENTRY
FORM

July 22 - 24

Early Deadline
July 8

Late Deadline
July 15

The Central Washington HD Summer Jam
Boys & Girls: 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Grade based on 2011-12 school year

Yakima, WA

Heather Shurtleff
(c) 509-480-2191
(w) 509-494-1520
hshurtleff@firstam.com
AUGUST 2011